Pióra Waterman – czy pismo odręczne przejdzie do lamusa?

Czy nadejdzie czas, kiedy pismo ręczne będzie całkowicie przestarzałe? To może się zdarzyć! Większość z nas pisze o wiele mniej niż kiedyś: drukujemy laserowo dokumenty wpisywane na naszych komputerach, płacimy za rzeczy, przesuwając karty kredytowe przez maszynę (gdzie kiedyś wystawilibyśmy czeki), a nawet wysyłamy nasze najbardziej osobiste myśli do innych osoby przez e-mail, wiadomość błyskawiczną lub wiadomość tekstową. Jeśli masz szczęście, nadal możesz otrzymywać listy i kartki z życzeniami, które zostały napisane ręcznie z użyciem pióra wiecznego Waterman. A jeśli masz wielkie szczęście, być może zostały pięknie odręcznie napisane wiecznym piórem – prawdopodobnie najbardziej indywidualny i wyrazisty instrument, którego możesz użyć do wysłania pisemnej wiadomości do innej osoby.

Jak dokładnie działają pióra wieczne Waterman? Przyjrzyjmy się bliżej! Technologia pisania piórem Waterman jest nadal taka sama, jak kilka tysięcy lat temu: podstawowa idea robienia swojego znaku jakimś rodzajem pigmentu (kolorowej substancji chemicznej stosowanej w farbach, farbach i barwnikach) pozostaje tak samo aktualna, jak w przypadku naszych przodków.

Kilka rzeczy poszło jednak dalej: zamiast drapać słowa trzcinami lub piórami wykonanymi z ptasich piór, większość ludzi wybiera tanie, plastikowe długopisy od Watermana. Wykorzystują one stosunkowo lepki (gruby i lepki) tusz dostarczany z cienkiej tuby, która wysycha niemal natychmiast po dotknięciu strony. Niektórzy wolą końcówki z włókien, stosunkowo nowy wynalazek, w którym miękki plastikowy czubek wyciąga płynny lub żelowy tusz z gąbki ukrytej w głównej tubce pióra Waterman. Ale ludzie, którzy naprawdę chcą zostawić swój ślad, wybierają pióro wieczne, które wykorzystuje znacznie bardziej płynny tusz. Bardzo łatwo jest zrobić bałagan takim atramentem – i dlatego konstrukcja pióra jest szczególnie ważna.