Jakie materiały używa zakład kamieniarski Strzegom?

Zakład kamieniarski Strzegom wykonuje nagrobki z różnego rodzaju materiałów. Jednym z nich jest także beton. Beton jest wytwarzany z cementu zmieszanego z żwirem granitowym lub wapiennym, piaskiem, wodą i różnymi innymi chemikaliami. Jest powszechnie stosowany w budownictwie i przez zakłady kamieniarskie w mieście Strzegom. Nie jest powszechnie używany do pomników na cmentarzach, ale, jak widać na zdjęciu, nagrobek znacznie się rozpadł. Beton nie jest powszechnym materiałem stosowanym do markerów grobowych.

Granit to kolejny kamień stosowany przez zakład kamieniarski Strzegom. Granit stał się standardowym kamieniem dla znaczników cmentarnych. Początkowo twardość materiału utrudniała użycie do takich celów i wymagała wysoko wykwalifikowanych rzeźbiarzy do uzyskania akceptowalnych wyników. Granit występuje w szerokiej gamie kolorów, a dziś rzeźbienie odbywa się za pomocą obrotowych bitów i piaskowania kontrolowanych przez komputery. Ponieważ komputery wykonują rzeźbienie, opcje projektowania są prawie nieograniczone. Kiedy myślisz o granicie, pomyśl o blatach. Granit zaczął być używany do markerów w 1860 roku i jest obecnie najczęściej stosowanym materiałem markerowym. Wszystkie znaczniki na obrazie przykładowym są wykonane z granitu.

Do produkcji pomników stosowany jest także wapień. Wapień jest kalcytem i waha się od czystej bieli do brązu. Jedną z najbardziej znanych konstrukcji wykonanych z wapienia są piramidy. Jest to miękki materiał i może szybko ulec degradacji w trudnych warunkach pogodowych, zwłaszcza kwaśnych deszczy i tym podobnych. Organizmy morskie dostarczają większość kalcytu w wapieniu, więc często można zobaczyć skamieliny muszli lub koralowców.

Najczęściej zakład kamieniarski Strzegom stosuje jednak marmur. Marmur to wapień „dorosły”. Oznacza to, że marmur jest wapieniem, który został przekształcony w bardziej solidną formę. Ciepło, które przekształca wapień w marmur, usuwa wszystkie ślady morskich skamielin z nowej krystalicznej matrycy. Marmur jest chyba najłatwiejszy do zidentyfikowania za pomocą jego żył, które powstają z powodu różnych poziomów zanieczyszczeń (w postaci innych minerałów) w oryginalnym wapieniu. Tylko najczystsze wapienie dają marmur, który jest czysto biały, i jest to najbardziej ceniona forma marmuru. Nic dziwnego, że znaczna część marmuru na cmentarzach w Strzegomiu wykonana jest jest zakład kamieniarski. Jakość marmuru wydobywanego w tym małym miasteczku uważana jest za wysokiej jakości. Markery marmurowe i wapienne były używane głównie w latach 1780–1930.