Czy kolektory Kartuzy to dobra inwestycja?

Większość paneli słonecznych takich jak kolektory Kartuzy ma sprawność około 11-15%. Wydajność paneli mierzy się ilością światła słonecznego padającą na panel, które z kolei zostaje zamienione na energię elektryczną.

Panele słoneczne, kolektory Kartuzy o małej powierzchni są bardzo wydajne. Na wydajność paneli wpływa również orientacja panelu, nachylenie lub nachylenie dachu i panelu, temperatura i cień dachu. Całkowita ilość promieniowania słonecznego padającego na kolektor Pozycjonowanie pochylenia kolektorów Kartuzy i orientacji kolektora. Jednak na sprawność kolektora słonecznego wpływa kilka czynników, takich jak zysk ciepła, powierzchnia, współczynnik konwersji oraz straty ciepła w wyniku przewodzenia i konwekcji.

Niskotemperaturowe modele kolektorów słonecznych działają z wysoką wydajnością, gdy różnica temperatur wynosi od 5 do 30°C (41 do 86°F), a modele średniotemperaturowe działają, gdy różnica temperatur wynosi od 15 do 200°C (59 do 392°F ). Mimo że systemy fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są w Polsce od dłuższego czasu powszechnie stosowane, wielu potencjalnych inwestorów nadal myli te dwa systemy, które działają na różnych zasadach. Dla wielu popularne panele słoneczne, kolektory Kartuzy i fotowoltaika to to samo – wyjaśnimy, dlaczego to założenie jest błędne.